Church Leadership

2021 Church Council Member and Ministry Teams

(Effective January 1, 2021)

Council Members

Chairperson of Church Council:   Julie Hunt
Vice-Chair of Church Council:   Joe West
Secretary of Church Council:   Diane Bargeron
Lay Leader:   TBA
Chair of Staff Parish Relations:   J. Michael Moore
Chair of Finance:  Freddy Greer
Chair of Trustees:   TBE
Chair of Endowment Trustees:   Joe Gray
Chair of Activity Center Committee:   Bobby Fresh
Chair of Parsonage Committee:   Vicky Orr
Church Treasurer:Lamar Martin
Lay Delegates to Annual Conference:   Lamar & Sissy Martin
UMM President:   TBE
UMW President:   TBE
UMYF Representatives:   Jobe Warren & Ainsley Toews
Club 55 Coordinator:   Rosemary Short
Church Historian:   Suzanne Click
Scout Representative:   Pat Atwater
Leader of Communications Team:   Jodi Roberts
Leader of Worship Team:   Donna Holbrook
Co-Chairs of Missions Team:   Joy West & Christie Vance
Leaders of Evangelism Team:   Dana & Mary Cam Harding
Chair of Youth Ministries Team:   Amy Warren
Leader of Children’s Ministries Team:   Allison Fulwood
Leader of Music Ministries Team:   Tom Shoup
Care & Share Ministries:   Tammy Jones & Sharon Sherling
Bereavement Response Co-Chairs:   Christie Vance & Nan Turner
Women’s Ministries:   Marcia Hoffman
Epworth Ambassador:   Betty Jean Prince
Methodist Children’s Home Representative:    Bailey Grantham
Magnolia Manor Advocate:   Michelle Hunt
Wesley Glen Advocates:   Sandra Spearman & Sara Hanchey

Clergy and Program Staff: Chip Grantham, Robby Paulk, Pat Bennett, Annie Paulk, MaraDare Day, Lauren Fresh, Melanie Raines

FINANCE:

Freddy Greer, Chair

Members:
2021: Freddy Greer, Anita Merrill, David Monk
2022: Eddie Fresh, Mike Gibson, John Prince
2023: Michael Williamson, Jana Brooks, Lenny Wells

Ex-Officio (with vote):
Staff Parish Relations Chair: J. Michael Moore
Trustees Chair: TBE
Lay Leader: TBA
Lay Delegate to Annual Conference: Sissy Martin
Treasurer: Lamar Martin
Staff Members: Melanie Raines, Chip Grantham

 

TRUSTEES:

TBE, Chair

Members:
2021: Richard Golden, Tommy Bargeron, TBA
2022: Jelks Warren, Lisa Reinhardt, Nelson Kunes
2023: Shelby Baker, Emmerson Hoffman, David Vann

Staff Member: Chip Grantham

 

STAFF PARISH RELATIONS:

J. Michael Moore, Chair

Members:
2021: J. Michael Moore, Chuck Bargeron, Jo Windom
2022: Bryce Johnson, Corley Holbrook,
2023: Ed Bullard, Dallas Hunt, Fortson Turner

Ex-Officio (with vote): Lay Leader: TBA
Lay Delegate Alternative to Annual Conference: TBA
Staff Member: Chip Grantham

 

LAY LEADERSHIP COMMITTEE:

Chip Grantham, Chair

Members:
2021: Bill Reinhardt, Dallas Hunt, Mary Newton
2022: Rosemary Short, Marcia Hoffman, Amy Warren
2023: Diane Bargeron, Cele Bullard, Tammie Vann
Ex-Officio (with vote): Lay Leader: TBA

 

WORSHIP TEAM:

Donna Holbrook, Chair

Members:
2021: Hope Kozma,
2022: Debby Monfort

Ex-Officio (with vote):
Usher Chair (9:00 service): Nelson Kunes
Usher Chair (11:00 service): Larry Newton
Music Committee Chair: Tom Shoup
Ten50 Coordinator: Hope Kozma
Altar Guild Chair: Donna Holbrook
Acolyte Coordinators: Bonitta Bowman, Mary Newton, Mary Sumner
Communion Steward Coordinator: Bill & Lisa Reinhardt
Seasonal Decoration Coordinator: Christie Vance
Communion Shut-in Coordinator: Genie McCook
Staff Members: Chip Grantham, Pat Bennett, Robby Paulk, Harris Tucker

 

CHILDREN’S MINISTRY TEAM:

Allison Fulwood, Chair

Members:
2021: Allison Fulwood, Ashley Britt, Katie Lodge
2022: Kristy Gladden, Tiffany Alexion, Jenny Harper
2023: Billie Jo Abney, Danielle Tubbs, Laura Pritchett

Ex-Officio (with vote): Nursery Coordinator: Erika Johnson
Staff Members: Annie Paulk, Lauren Fresh

 

COMMUNICATIONS TEAM:

Jodi Roberts, Chair

Members:
2021: Joe West, Brenda Douce, David Vann
2022: Chuck Bargeron, Nick Gladden, Jodi Roberts
2023: Tammy Griffin, Bonnie Sayles, Liv Henderson

Staff Members: Harris Tucker

 

MUSIC TEAM:

Tom Shoup, Chair

Members:
2021: Bobby Jones, Molly Turner, Ann Herzog
2022: David Edens, Tom Shoup, Nan Turner, Kevin Hutto
2023: Christian Kozma, Marian Richbourg, Charlie Katherine Mullis

Staff Members: Pat Bennett, Becky Rogers

 

MISSIONS TEAM:

Joy West and Christie Vance, Co-Chair

Members:

2021: Ed Bulllard, Tom Mark, Christie Vance
2022: Bret Wagenhorst, Eddie Sklany, Joy West
2023: Charly Jones, Suzanne Lamb, Al Sherling

Staff Member: Annie Paulk

 

WOMEN’S MINISTRY:

Marcia Hoffman, Chair

Members:
2021: Marcia Hoffman, Kim Applewhite, Lynn Lovett
2022: Gail Gibson, Sara Smith, Jane Gray
2023: Sara Hanchey, Anna Atwater, Emily Branch

 

EVANGELISM TEAM:

Dana & Mary Cam Harding, Co-Chairs

Members:
2021: Diane Schreiber, Jerri Davis, Judy Evans
2022: Dana Harding, Mary Cam Harding, Tyron Spearman
2023: Julie Williamson, Connie Ewing, Amy Johnson

Staff Member: Robby Paulk

 

PARSONAGE COMMITTEE:

Vicky Orr, Chair

Members:
2021: Margaret Tisdel, Janet McAllister
2022: Suzanne Click, Lisa Reinhardt
2023: Vicky Orr, Teresa Moore

 

ENDOWMENT TRUSTEES:

Joe Gray, Chair

Members:

2021: Carolyn Kightlinger, Powell Gaines
2022: James Herring, TBA
2023: Melvin Merrill, Paul Fulwood

Ex-Officio (with vote):
Finance Chair: Freddy Greer
Trustees Chair: TBE
Staff Member: Chip Grantham

 

YOUTH MINISTRY TEAM:

Amy Warren, Chair

Members:
2021: Elizabeth McCarty, Zack Gray, Ridge Harper
2022: Jana Brooks, Lea Harvin, Lori Bargeron
2023: Kelly Golden, Amy Warren, Hope Kozma

Youth Representatives: Jobe Warren, Ainsley Toews

Staff Member: Derek Harrison

 

RECREATIONAL MINISTRIES COMMITTEE:

Bobby Fresh, Chair

Members:
2021: Sue Minter, Bobby Fresh
2022: Jennifer Walls, Peter Crowley
2023: Smitty Lamb, Lee Harvin

Staff Member: MaraDare Day

 

CARE-SHARE MINISTRY:

Sharon Sherling & Tammy Jones, Co-Chairs

Brenda Douce, Genie McCook, Rosemary Short, Nan Turner, Christie Vance, Sybil Oglesby, Missy Norman, Mary Newton

 

EPWORTH AMBASSADOR: Betty Jean Prince

MAGNOLIA MANOR ADVOCATE: Michelle Hunt

METHODIST CHILDREN’S HOME REPRESENTATIVE: Bailey Grantham

WESLEY GLEN ADVOCATES: Sandra Spearman & Sara Hanchey